2021/04/20
۱۴۰۰ سه شنبه ۳۱ فروردين
اگر واکسن را زودتر ساختید چرا دیرتر تزریق می‌کنید؟/ آقایان! ایدئولوژی‌ را در واکسن و جان مردم کنار بگذارید

اگر واکسن را زودتر ساختید چرا دیرتر تزریق می‌کنید؟/ آقایان! ایدئولوژی‌ را در واکسن و جان مردم کنار بگذارید

آرمان ملی آنلاین - امید کاجیان: سال 99 در حالی به پایان می رسد که ایران هنوز درباره کرونا به وعده وعیدها اکتفا می کند و البته که تناقض گویی‌ها در ارتباط با واکسیناسیون، نحوه مدیریت بحران، آمار جان باختگان و مبتلایان نیز ادامه دارد. ایران خود را از واکسن‌های معتبری که آزمایش‌شان را در سراسر دنیا به درستی پس داده اند محروم کرده است. اقدامی که بی تردید باید بزرگترین ظلم‌های در حق خود تلقی شود. محرومیت از واکسن هایی هایی که به انواعشان اضافه نیز می شود  فایزر، مدرنا، جانسون و... حکومت تهران قرارنیست به سراغ هیچ یک ازاین ها برود. دراین میان چشم امید کشور به واکسن روسی، سینوفارم چینی و البته آسترازنکایی است که تزریقش با شائباتی همراه است اما تهران وعده آن‌ها را داده است. آمارها و ارقامی که درمورد واکسیناسیون تا پایان سال 99 داده شد نیز سرشار از تفاوت هاست. درحالی‌که گفته می‌شد تا پایان امسال بیش از یک میلیون و صد هزار نفر واکسینه می شوند، دیگری از عدد سیصدو پنجاه هزار گفت. جالبی ماجرا زمانی است که ایران وعده داده بود تا آبان 1400 در هر ماه 20 میلیون نفر را وا کسن زده و اساسا واکسیناسیون را به پایان می رساند. تناقض‌ها درباره آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از کرونا نیز بحث دیگری است. هنوزهم بسیاری برایشان سوال است که چگونه زمانی‌که اعلام می‌شد روزانه هزار نفر  مبتلا درکشور داریم  آمار جان باختگان بیشتر از امروزی بود که آمار مبتلایان روزانه بیش از هشت هزار نفر اعلام می‌شود، آیا از قدرت کشندگی ویروس کم شده است؟ آن هم با ورود ویروس های جهش یافته؟ امروز برخی مقامات اعلام کرده اند که آمار مبتلایان چهار برابر این میزان اعلام شده است و البته که برخی از همین مسئولان قبلا می‌گفتند آمار اعلام شده را باید دو برابر حساب کرد و همین مقامات قبل‌تر از آن هم  از آمار دقیق مبتلایان و فوتی‌های کرونای اعلام شده و بی‌کم و کاست سخن می‌گفتند. نگاه سیاسی به بحث واکسیناسیون در شرایطی که موضوع مرگ و زندگی  آدم‌ها مطرح است بیش از همه چیز عجیب است. نگاه سیاسی که به شدت هم واردات واکسن را دچار چالش کرده و هم نحوه برخورد با کرونا را. در ادامه سیاسی کاری‌ها در اظهارات برخی مسئولان اکنون گفته‌هایی مطرح شده که اگر بنا به فرض صحت این گفته ها باشد گناهی دوچندان متوجه مسئولان و مقامات خواهد بود و نه باعث فخر آن‌ها. نمونه‌اش ادعاهای اصغرعباسقلی زاده جانشین فرمانده سپاه عاشورا که اظهارداشته است: واکسن ایرانی زودتر از آمریکا و اروپا ساخته شده و این امرنشان می‌دهد با خودباوری و اتکا به خداوند به یک انسجام مثال زدنی می توان دست یافت. برهمگان روشن است که این کشورها در مقابله با ویروس کرونا با توجه به تبلیغات انواع علوم در وضعیت اسفناک هستند. اظهاراتی که البته با رویکرد ایدئولوژی بیان می شود اما در واقعیت معانی دیگری به خود می گیرد، نخست اینکه اگر واقعا ایران زودتر به واکسن دست یافته دلیل اینکه  واکسیناسیون واکسن خود را قرار است 6 ماه دیرتر از باقی کشورها آغاز کند چیست؟ آیا این چیزی جز بازی با جان مردم است؟ از طرفی قطعا که شواهد چیز دیگری می‌گوید و اینکه هنوز واکسن‌های ایرانی مراحل آزمایشی خود را می‌گذرانند و خیلی دیرتر از واکسن‌های آمریکایی وانگلیسی به نتیجه می‌رسند، بنابراین در چنین شرایطی آیا بیان چنین اظهاراتی چیزی جز خود زنی سیاسی و البته سوژه شدن برای جهانیان خواهد بود؟

چرا باور نمی کنند؟
بارها ایران از واکسن‌های ساخت خود و آغاز واکسیناسیونش در خردادماه و تیرماه 1400 حرف زده است و اکنون چنین ادعایی عایدی جز هجمه بیشتر علیه مقامات نخواهد داشت. این اظهارات در حالی رخ می‌دهد که هنوز چند صباحی از ورود ویروس کرونا به ایران نگذشته بود که ناگهان در تلویزیون، چهره‌هایی ظاهر شده و با نمایشی عجیب از وسیله‌ای به نام مستعان 110 رونمایی کردند و با آب و تاب ازاین گفتند که آن‌ها توانستند وسیله‌ای را اختراع کنند که فرد مبتلا به کرونا را از فاصله نیم متری تشخیص دهد. مقامات بهداشتی با رد اعتبار چنین اختراعی اعلام کردند که قرارنیست کرونا را بتوان اینگونه تشخیص داد. بعد از رونمایی از مستعان 110 ، این موضوع در شبکه‌های خارجی بازهم به دست مایه طنزتبدیل شد . بعد از آن هم دیگر خبری از این اختراع و کاربردو نتیجه اش نشنیدیم. بد سلیقگی و سیاسی کاری‌ها در بحث کرونا عملا چیزی جز افزودن بر بی اعتمادی‌های متعدد نداشته است، غیرهماهنگی مسئولان در باره نحوه برخورد ، قرنطینه واعلام آمارهای مبتلا یان به کرونا، تعداد واکسیناسیون تا پایان امسال و البته برنامه ریزی در مورد آن، درمیان گفتارهایی نسجیده دیگر، عملا مدیریت کرونا را به یک خودزنی تمام عیارمسئولان  تبدیل کرده است اقدامی که نتیجه‌ای جز آنچه که امروز می‌بینبیم نداشته است. عدم نفوذ کلام  مسئولان در بین مردم باعث شده تا در واقعیت حتی دیگر اظهارات بعضا صحیح و درست آن‌ها نیز برای عمده ملت محلی از اعراب نداشته باشد و قطعا عامل اصلی این اتفاق خود آن ها هستند. به ویژه در شرایط فعلی که مردم با توجه به شرایط فعلی کشور دلزده از شعارهای نخ نما شده و البته وعده‌های عملی نشده هستند و صد البته محدودیت‌های خود خواسته مقامات در ورود واکسن به کشور نیز مزید برعلت شده است و هرنوع ادعاهای غیرواقعی به ویژه در بحث کرونا تنها به بحران و شکاف میان مردم و مسئولان اضافه می‌کند.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.