2021/06/16
۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۶ خرداد
لاریجانی به دعوت لیدر اصولگرایان آمد
عزت ا... یوسفیان ملا در گفت وگو با »آرمان ملی«:

لاریجانی به دعوت لیدر اصولگرایان آمد

آرمان ملی آنلاین - محمدهادی علیمردانی: این روزها سخنان متعددی مبنی بر رقابت نهایی لاریجانی و رئیسی در انتخابات به میان می‌آید. این اظهارنظرها در حالی بیان می‌شود که تایید‌صلاحیت انتخابات ریاست‌جمهوری هنوز مشخص نشده و اتفاقی برای افزایش مشارکت مردم نیز نیفتاده است. در این شرایط نمی‌توان شخص خاصی را پیروز انتخابات دانست. اگر لاریجانی بتواند رای جریان‌های خاموش را جذب کند، رای بالایی خواهد داشت و امکان رقابت فراهم می‌شود. با این تفاسیر نظر شورای نگهبان در کنار مشارکت انتخابات تعیین‌کننده است. آقای لاریجانی بنایی برای ورود به انتخابات نداشت اما پس از سخنرانی 21 اردیبهشت رهبری، تصمیم به نامزدی در انتخابات گرفت.

 برخی از چهره‌های سیاسی بر این باورند که رقابت نهایی انتخابات میان آقایان رئیسی و لاریجانی خواهد بود و آقای لاریجانی پیروز انتخابات می‌شوند. ارزیابی شما از وضعیت انتخابات چیست؟
انتخابات در این دوره با همه دوره‌های گذشته متفاوت بوده و قابل‌پیش‌بینی نیست، مگر اینکه از شرایطی که وجود دارد عبور کنیم. تا زمانی که شورای محترم نگهبان لیست قطعی نامزدها را اعلام نکند، پیش‌بینی ممکن نیست. مرحله اول عبور از احراز صلاحیت‌ها است. ممکن است، تعداد بیشتری از اصولگرایان، اصلاح‌طلبان یا مستقلین در این مرحله از انتخابات تایید‌صلاحیت شوند و رای‌ها بشکند. به هر حال لیستی که شورای نگهبان از نامزدها بیرون می‌دهد، تغییراتی را حاصل خواهد کرد و این مرحله اول است. اکنون نمی‌توان مراحل نهایی را بررسی کرد. انتخابات کنونی مانند انتخابات شهرستان نیست که مردم نامزدهایی را بشناسند و روی شناخت رای بدهند. البته اکنون نیز مردم شناخت دارند؛ اما نه تا حدی که نتیجه نهایی انتخابات معین شود. بعد از عبور مرحله لیست شورای نگهبان، قطعا عده‌ای به نفع دیگران کنار می‌روند. اینکه چه کسی به نفع دیگری کنار برود و چه کسی در رقابت حضور داشته باشد، تاثیرگذار است، زیرا رای میان افراد یک گروه تقسیم می‌شود و وضعیت تغییر می‌کند. اگر همه به نفع آقایان لاریجانی و رئیسی کنار بروند، رقابت میان این دو نفر خواهد بود. در این نقطه نیز میزان مشارکت مردم در انتخابات تاثیرگذار است. اگر مردم پای صندوق نیایند، عده خاصی رای خواهند داد و برنده مشخص می‌شود. اگر مردم پای صندوق بیایند، عدد رای‌دهندگان بالا باشد و همه بیایند، باز شرایط تغییر خواهد کرد. باید از هر مرحله عبور کرده و پیش‌بینی کرد، چه اتفاقی خواهد افتاد. طبیعی است که اطرافیان هر نامزدی می‌گویند، برنده انتخابات ما هستیم تا روحیه همراهان آنان تضعیف نشود و جو عمومی را به سود خود رقم بزنند؛ در غیر این صورت اگر از سوی کسی اعلام شود، من برنده هستم، اطرافیان همه پراکنده خواهند شد یا دچار ضعف و رخوت می‌شوند. بنابراین باید پیش‌بینی را به بعد از هر مرحله واگذار کرد. یک بعد مساله تا‌کنون مشخص شده و از هفته گذشته تا این هفته شرایط چندان تغییر پیدا نکرده است. اول اتفاقی که باید ارزیابی شود، میزان حضور مردم در انتخابات است. در دوره‌های پیشین انتخابات مردم پای صندوق‌ها بودند و کسی در آمدن آنان به انتخابات تردیدی نداشت. با این معادله، نامزدها سخن می‌گفتند و تلاش می‌کردند، مردم را به سمت خود ببرند. الان مشکل اول این است، ضمن اینکه نامزدها باید تبلیغات کرده و خود را معرفی کنند، باید برای پای صندوق آوردن مردم تلاش کنند. کار برای نامزدهای انتخاباتی سنگین است. ابعاد گوناگونی دارد. هر‌ وقت از مراحل ذکر شده عبور کنیم، در نهایت انتخابات قابل پیش‌بینی می‌شود اما الان از هیچ بعدی از ابعاد انتخاباتی عبور نکرده‌ایم و تنها ثبت‌نام اتفاق افتاده است.
 مساله دیگر این است که آقای لاریجانی هرگز اعلام اصلاح‌طلبی نکرده و ممکن است، بسیاری از احزاب اصلاح‌طلب و جبهه اصلاحات ایران از آقای لاریجانی حمایت نکنند. با این تفاسیر ایشان توان رقابت با آقای رئیسی را خواهند داشت؟
باید ببینیم چه کسانی از ایشان حمایت خواهند کرد و چه کسانی به سراغ ایشان خواهند آمد. آقای لاریجانی به سمت احزاب سیاسی، چه اصلاح‌طلبان و چه اصولگرایان، نرفته‌اند. اگر ایشان بتواند قشری را که به رای دادن علاقه دارند، پای صندوق رای بیاورد، شرایط بهتری خواهد داشت اما اگر نتواند، آقای رئیسی نقدا حمایت اصولگرایان را دارد. تصور این است که عده‌ای افراد خاموش که چیزی نمی‌گویند، مستقلین و معتدلین اصلاح‌طلب و اصولگرا، از آقای لاریجانی حمایت خواهند کرد. ایشان باید تلاش کند، جریانات خاموش را که به جریانی وابسته نیستند، به صحنه بیاورد. از همین‌رو قابل‌پیش‌بینی نیست که چه کسی پیروز انتخابات خواهد شد. بخش اعظم شرایط و وضعیت انتخابات را لیستی که شورای نگهبان منتشر خواهد کرد، تعیین می‌کند. اگر تنها 3 نفر از اصولگرایان یا 3 نفر از اصلاح‌طلبان تایید شده و هر سه نیز تا پایان در رقابت باقی بمانند، باز هم شرایط همین‌گونه خواهد بود؟ قطعا تغییراتی حاصل می‌شود. لذا معتقدم، باید در این دوره از انتخابات مرحله به مرحله اظهار‌نظر کرد و پیش رفت. مرحله‌ای که به صورت رسمی وجود دارد، این است که همه می‌گویند، درصد رای مردم پایین خواهد بود و این یک مساله است. تا‌کنون کسی ادعا نکرده که وضع بهتر شده و اتفاقاتی رخ داده است. همه منتظر هستند اتفاقی رخ دهد و مردم رای بیشتری بدهند. در شرایط کنونی اینکه پیش‌بینی نتیجه انتخابات چگونه ممکن خواهد بود یا چگونه می‌توان رقابت را میان دو نامزد مشخص دانست؟ احتمال دارد اینگونه نباشد. اگر اصلاح‌طلبان آقایان پزشکیان و جهانگیری را به میدان بیاورند و هیچ‌کدام از این افراد نیز تا انتها به نفع دیگری کنار نروند، رای تقسیم می‌شود و همه می‌دانند مشارکت حداقلی خواهد بود. الان زود است که بگوییم رقابت بین دو نفر است و جز این نخواهد بود. ابتدا باید شورای نگهبان لیست خود را بدهد و بگوید چه کسانی را تایید خواهد کرد، سپس مراحل بعدی را خواهیم داشت که چه کسی به نفع دیگری کنار خواهد رفت.
 حدود دو هفته پیش شما در گفت‌وگو با همین روزنامه تصریح کردید که آقای لاریجانی قصد نامزدی در انتخابات را ندارند، اما یک روز پیش از ثبت‌نام ایشان در رسانه دیگری از نامزدی آقای لاریجانی خبر دادید. چه تغییری در این بازه زمانی رخ داد که باعث تغییر رویکرد آقای لاریجانی شد؟
روزی که من اعلام کردم، آقای پیر‌موذن اعلام کرده بود که آقای لاریجانی به انتخابات خواهند آمد. من خبر داشتم که در این مدت هر کس پیش آقای لاریجانی رفته است، به او گفته به انتخابات نمی‌آیم. چندین بار آقای باهنر به ایشان گفت به انتخابات بیایند و مقامات و شخصیت‌های دیگر نیز همین روال را داشتند. همه این‌ها تا روز سخنرانی مقام معظم رهبری اتفاق افتاد.  آقای لاریجانی پس از این سخنان تصمیم قطعی گرفتند.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.