2021/09/21
۱۴۰۰ سه شنبه ۳۰ شهريور
سایه روشن برجام

سایه روشن برجام

حسن هانی‌زاده - تحلیلگر مسائل بین‌الملل

آرمان ملی آنلاین - مذاکرات ایران و کشورهای 1+4 در وین به نقطه‌ای قابل اتکا رسید؛ ولی به‌دلیل فرآیند انتقال قدرت در جمهوری اسلامی ایران و اینکه همه نگاه‌ها متوجه کابینه آقای ابراهیم رئیسی است، لذا این مذاکرات به خروجی قابل قبولی نرسید. هرچند که تیم مذاکره‌کننده ایرانی در طول مذاکرات وین روند مذاکرات را به یک نقطه مطلوب رساندند، اما به‌دلیل انتخابات ایران و اینکه سیاست دولت سیزدهم در رابطه با برجام شفاف نیست، روند مذاکرات به یک نقطه توقف رسید. برآیند تحلیل‌ها این است که دولت سیزدهم همان سیاستی را دنبال خواهد کرد که در گذشته وجود داشته به این مفهوم که از تجارب تیم دولت آقای روحانی برای ادامه مذاکرات استفاده خواهد کرد، اما شاکله این مذاکرات و ادبیاتی که تیم دولت آقای رئیسی دنبال خواهد کرد، قطعا با گذشته تفاوت خواهد داشت. به‌همین دلیل به‌نظر می‌رسد شرایط در آینده کاملا فراهم خواهد بود؛ لذا اکنون آقای رئیسی درصدد تشکیل یک تیم کاملا باتجربه و آگاه به ادبیات گفتمانی است و قطعا در تیم دولت سیزدهم افرادی نیز حضور دارند که در گذشته در تیم مذاکرات بودند...

 از سوی دیگر کشورهای 1+4 و نیز آمریکا درصدد شفاف‌شدن سیاست خارجی دولت سیزدهم هستند تا در پرتوی آن بتوانند خروجی مناسبی از مذاکره با ایران داشته باشند. به‌همین دلیل مرداد ماه جاری درواقع زمان تلف شده است، ولی در ماه‌های آینده مذاکرات روند سریع‌تری به خود خواهد گرفت. از طرفی یکسری مشکلات قانونی در ایالات‌متحده وجود دارد، اما باید نهادی در جامعه جهانی تضمین دهد، اگر توافقنامه جدیدی بین ایران و آمریکا و کشورهای 1+4 صورت گیرد و آمریکا مانند گذشته نتواند تعهدات خود را زیر پا بگذارد. به‌همین دلیل ایران از کریدورهای قانونی و با تکیه بر نفوذ چین و روسیه در شورای امنیت سعی خواهد کرد که تضمین قابل قبولی برای جلوگیری از خروج مجدد آمریکا از توافقنامه احتمالی داشته باشد. درواقع به‌نظر می‌رسد که چاره‌ای جز احیای برجام وجود ندارد و نباید شطرنج مذاکرات را برهم ریخت؛ درحالی که در طول ماه‌های گذشته تیم مذاکره‌کننده ایران زحمات زیادی برای احقاق حقوق ملت ایران متحمل شده و نباید این زحمات به هدر برود.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.