2021/09/21
۱۴۰۰ سه شنبه ۳۰ شهريور
اسرائیل مخالف سرسخت مذاکرات ایران و آمریکا

اسرائیل مخالف سرسخت مذاکرات ایران و آمریکا

میرعلی ابوالفتح در گفت و گو با »آرمان ملی« مطرح کرد:

آرمان ملی آنلاین - علیرضا پورحسین: نخست وزیر رژیم صهیونیستی که به تازگی برای دیدار با جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و دیگر مقامات عالی رتبه این کشور به واشنگتن سفر کرده بود و موضوع ایران و برنامه هسته‌ای از محورهای اصلی رایزنی‌هایشان بوده است، پیش از بازگشت به فلسطین گفت که دیدارش با بایدن صمیمانه و موثر بوده است و هر دو آنها رابطه‌ای نزدیک و شخصی مبتنی بر اعتماد دارند. بنت با گفتن اینکه ما به تمامی اهدافی که برای خودمان تعیین کرده بودیم، رسیده‌ایم. او با تکرار ادعای وجود اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای ایران، افزود که بر سر یک کار راهبردی مشترک برای متوقف کردن حرکت سریع ایران به سمت سلاح هسته‌ای توافق کردیم. این صحبت‌های نفتالی بنت به گفته برخی کارشناسان جنبه‌ای نهفته نیز دارد که آن راضی شدن اسرائیل به‌واسطه آمریکاست تا دیگر این رژیم به مانعی برای مذاکرات وین بدل نشود و آمریکا با خیالی آسوده‌تر به مذاکرات وین ادامه دهد. در راستای بررسی این مساله «آرمان ملی» گفت و گویی با امیرعلی ابوالفتح، تحلیلگر ارشد مسائل بین‌الملل داشته است که در ادامه می‌خوانید.
 مقامات اسرائیل به آنچه که مدنظر داشتند، در سفر به آمریکا دست یافتند؟
در عرصه سیاست بارها مشاهده شده است که یک سیاستمدار پس از انجام اقدامات در خصوص یک موضوع، عنوان می‌کند که به تمامی اهداف خود رسیده است و این یک امر طبیعی است که از اقدامات خود دفاع می‌کنند. امروز نیز که بنت این مساله را عنوان می‌کند که به تمام اهداف خود از سفر به آمریکا در قبال ایران رسیده است در همین چارچوب قرار می‌گیرد و باید در آینده مشاهده کرد که چه میزان از صحبت‌ها در عمل محقق می‌شود. 70 سال است که نخست وزیرهای اسرائیل و مقامات آمریکا این صحبت‌ها را تکرار می‌کنند. آنچه که امروز ما به وضوح مشاهده می‌کنیم این است که آنها نتوانسته‌اند ایران را مهار کنند و ایران در حوزه هسته‌ای و در نفوذ منطقه‌ای خود، بی وقفه اقدامات خود را ادامه می‌دهد. مشخصا در سفر بنت یک معجزه رخ نداده است. مساله این است که ایران اصلا به دنبال سلاح هسته ای نیست که کسی بخواهد جلوی آن را بگیرد یا نگیرد اما برنامه هسته‌ای ایران در حال پیش رفتن است و شاهد هستیم که ایران براحتی به غنی سازی 60 درصد نیز رسیده است و ممکن است به 90 درصد نیز برسد. آنها مدعی هستند که ایران را مهار کرده اند اما ایران امروز در کشورهای مختلف خاورمیانه نقش آفرینی می‌کند. امروز هر سوالی از اسرائیلی‌ها می‌شود، آنها به نحوی آن را به ایران ارتباط می دهند و این نشان می‌دهد که از پس ایران برنمی‌آیند. بایدن به بنت گفته است که به مذاکرات ادامه می‌دهد و این نشان می‌دهد که خواسته اصلی اسرائیل محقق نشده است زیرا آنها مخالف سرسخت مذاکرات ایران و آمریکا هستند.
 بایدن در دیدار با نفتالی بنت، تضمین خاصی به او داده است؟
همیشه آمریکایی‌ها گفته‌اند که اگر دیپلماسی شکست بخورد، گزینه‌های دیگر نیز روی میز هستند. این یک اما و اگری است که وضع شده تا در آینده نیز بتوانند از زیر آن فرار کنند. ایران غنی سازی خود را از 3 درصد به 60 درصد رساند اما آنها از هیچ گزینه دیگری استفاده نکردند و هیچ کدام از تهدیدهای آنها عملیاتی نشد و باز هم دیپلماسی در دستور کار قرار گرفت. امروز نیز در این منطقه پرآشوب خاورمیانه، مشخصا می‌خواهد صرفا با ایران صحبت کند و خود را گرفتارتر نخواهد کرد. آمریکا اگر قصد داشت اقدام دیگری انجام دهد، آن گاه که ایران هواپیمای آنها را هدف قرار داد، دست به اقدام جدی می‌زد و یا از سایر گزینه‌های روی میز استفاده می‌کرد. ایران مشخصا پایگاه آمریکا را در عین الاسد هدف قرار داد اما باز هم اتفاقی رخ نداد و صرفا ترامپ یک بیانیه صادر کرد. آمریکا برای مقابله با ایران روش هایی همچون حملات سایبری و تحریم را در دستور کار دارد. حمله نظامی آمریکا و یا اسرائیل به ایران غیرممکن است و باید گفت که آمریکا به این اقدام راضی نیست و راضی نخواهد بود. هر چه زمان نیز می‌گذرد، تحقق این موضوع دشوارتر می‌شود اما مسیرها برای تحت فشار قراردادن ایران متعدد است. اسرائیل نمی‌تواند خواست خود را برای تغییر رژیم در ایران محقق کند اما مشخصا برای تحریم علیه ایران، اقداماتی انجام می‌دهد. 
 اسرائیل نیز منتظر پایان دوره بایدن است و امید دارد تا شخص دیگری سه سال دیگر در آمریکا به قدرت برسد و آیا این امر اساسا محقق خواهد شد؟
آمریکا رئیس جمهوری داشته است که روی ویلچر نشسته و در حالی که ناتوانی فیزیکی داشته است، این کشور را به خوبی اداره کرده است. روزولت در برهه‌ای حساس از تاریخ جهان توانست 4 مرتبه در آمریکا رئیس جمهور شود در حالی که فلج بود و بر روی ویلچر می نشست. بنابراین اگر بایدن در یک نشست خبری به خواب می‌رود و یا از روی پله‌های هواپیما به زمین می‌خورد، نمی‌توان این برداشت را کردکه او یک رئیس جمهور تک دوره‌ای است و نمی‌تواند آمریکا را اداره کند. فرآیند انتخابات در آمریکا و روند درون حزبی آن به این نتیجه رسید که جو بایدن بهترین گزینه برای دموکرات هاست و انتخاب آنها نیز موفقیت آمیز بود و توانستند ترامپ را شکست دهند. انتخاب او شاید به این علت بوده است که آنها شخص بهتری نسبت به بایدن نداشته‌اند اما هر چه که بود به نتیجه رسید. بسیاری نیز در خصوص ترامپ این نظر را داشتند و عنوان می‌کردند که او شایستگی ریاست جمهوری آمریکا را ندارد اما نباید غافل شد که بدنه جمهوری خواهان از او حمایت کرد و او را نامزد خود معرفی کردند. چرت زدن، لکنت زبان و یا سایر رفتارهای بایدن مربوط به امروز و دیروز نیست و از مدت ها قبل همه این رفتارها را از او دیده بودند. بنابراین سایر بازیگران نیز نمی‌توانند روی این مورد حساب باز کنند و سیاست‌های خود را به این امید به شکل دیگری ترسیم کنند.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.