2021/09/21
۱۴۰۰ سه شنبه ۳۰ شهريور
اسرائیل و عربستان به اقلیم كردستان، نظر دارند

اسرائیل و عربستان به اقلیم كردستان، نظر دارند

حسن دانایی فر در گفت و گو با »آرمان ملی«:

آرمان ملی آنلاین - علیرضا پورحسین: فرمانده نیروی زمینی سپاه اخیرا با اشاره به سوءاستفاده گروهک‌های تروریستی و مسلح از اقلیم شمال عراق برای ایجاد ناامنی در مناطق مرزی ایران تاکید کرد که ادامه این وضعیت برای ما قابل تحمل نیست و پاسخ لازم را به تروریست‌ها خواهیم داد. یکی از فرماندهان حزب دموکرات کردستان عراق در این خصوص روز گذشته گفته است که از احزاب کرد معارض ایران و ترکیه خواستاریم که درگیری‌های خود را به خارج از منطقه اقلیم کردستان عراق منتقل کنند. او افزوده است که این احزاب منجر به ایجاد مشکلات و خطراتی برای مردم اقلیم شده‌اند به‌ویژه اینکه مقرهای آنان داخل مناطق مسکونی شهروندان اقلیم کردستان است. این فرمانده کرد خاطرنشان کرد که اگر این احزاب مطالباتی دارند باید اقلیم کردستان را ترک کنند و به کشورهای خود بروند، زیرا کردستان نمی‌خواهد میدانی برای درگیری دیگر کشورها باشد و به‌دنبال خطرات بیشتر نیست. این صحبت‌ها در پی برخی تحرکات جدید گروهک‌های تروریستی مسلح در مناطق مرزی شمال غرب کشور مطرح شده است. اتفاقی که برخی کارشناسان آن را مرتبط با کشورهای ثالث می‌دانند. در راستای بررسی این مساله «آرمان ملی» گفت و گویی با حسن دانایی فر، سفیر پیشین ایران در عراق داشته است که در ادامه می‌خوانید.
 تنش‌های اقلیم کردستان و ناامن کردن مرزهای ایران، ریشه در چه مواردی دارد؟
امروز در عراق گروه‌هایی وجود دارند که عملا مخل امنیت مرزهای ایران شده‌اند و حضور این گروه‌های تروریستی به صورت مشخص در اقلیم کردستان عراق، غیرقانونی است. این حضور منافات با روابط خوب ایران و عراق دارد و همین تناقض سبب شده تا ابهاماتی در اذهان عمومی شکل گیرد. مشخصا دو حالت وجود دارد. یا از تحرکات این گروه‌ها بی‌خبر است و یا توانایی کنترل این گروه‌ها را ندارد. به نظر می‌رسد که اقلیم کردستان از تحرکات این گروه‌ها خبر دارد اما توانایی کنترل آنها را ندارد. در این صورت باید همکاری مشترکی را با ایران آغاز کنند تا امنیت هر دو طرف مخدوش نشود. این حق قانونی ایران است که از اقلیم کردستان بخواهد تا این گروه‌ها را از سرزمین تحت کنترل خود اخراج کند. این حق قانونی ایران است که از مرزهای خود دفاع کند و مشخصا هر کشور دیگری نیز با این تهدید مواجه می شد، از خود واکنش نشان می‌داد. دولت مرکزی عراق نیز در این خصوص عنوان کرده است که نمی‌تواند بر مناطق شمالی عراق کنترل داشته باشد، مشخصا این پاسخ نمی‌تواند مناسب باشد و ایران انتظار دارد تا آنها پاسخگوی اقداماتی باشند که از درون خاک آنها صورت می‌گیرد. امروز این اراده وجود ندارد که به مناطق شمالی عراق نظم و امنیت حاکم کند و این همان علتی است که منجر به تنش می شود.
 ایران چگونه می‌تواند امنیت پایدار را در مناطق شمال غربی کشور ایجاد کند؟
در وهله اول ایران باید مرزهای خود را مستحکم کند و تحرکات فرامرزی رصد شود. در وهله بعد ایران باید پیام‌های دیپلماتیک ارسال کرده و هشدارهای لازم را بدهد. در مرحله سوم ایران می‌تواند برای تامین امنیت خود واکنش نشان دهد. برخی از اتفاقات بعضا معلول برخی سیاست گذاری هاست. متاسفانه شاهد هستیم که این گروه های مسلح، کولبران را سپر انسانی خود کرده‌اند که این امر سبب می شود تا به مردم این مناطق آسیب وارد شود. آنها از مردم مناطق غربی سوءاستفاده می‌کنند. مشخصا حتی اگر مسائل اقتصادی قسمت های غربی کشور، حل و فصل شود، باز هم گروه‌های تروریستی در آن مناطق، تحرکات خود را متوقف نمی‌کنند و به دنبال تنش زایی هستند. 
 آیا کشور خاصی در این عرصه خاص، زمین بازی سیاسی و امنیتی طراحی کرده است؟
امروز عربستان، اسرائیل و آمریکا یا به صورت مستقیم و یا به صورت غیرمستقیم از این گروه‌ها حمایت‌های مالی، آموزشی و تسلیحاتی انجام می‌دهند و این کمک رسانی‌ها و این ردپاها مشخص است و بارها نیز از مسیرهای دیپلماتیک در این خصوص تذکر داده شده است. امروز وظیفه دولت عراق است که به این حوزه سامان دهد و امنیت مرزهای مشترک خود با ایران را تامین کند. امروز وضعیت عراق به گونه ای است که در آستانه انتخابات مهمی قرار دارد و باید به سمتی حرکت کند تا بار دیگر دشمنان خارجی در این کشور نقش آفرینی نکنند. امروز مقامات اقلیم کردستان از رویه استقلال طلبی خود فاصله گرفته‌اند و دیگر تحرکاتی در این عرصه نداشته‌اند تا از عراق جدا شوند و مدت هاست که این رویه پیگیری نمی‌شود اما این احتمال نیز وجود دارد که در آینده این مقوله مطرح شود. مشخصا باید یک سیاست معقولانه مطرح شود تا امنیت پایدار در این منطقه حاکم شود. معادلات امروز خاورمیانه به قدری پیچیده شده است که کشورها در راستای تامین منافع خود بازی‌های مختلفی را طراحی می کنند و ممکن است درکنار این که در ظاهر سیاست دیگری را دنبال می کنند اما در جبهه‌ای دیگر به دنبال تنش زایی باشند و ایران باید به دقت این فعالیت ها را رصد کند و امروز نمونه‌ای از این تحرکات را نیز در اقلیم کردستان عراق مشاهده می‌کنیم. 
 ایران در قبال مساله کردستان مرتکب اشتباهی شده است که نیاز باشد درخصوص آن در این روزها بازنگری شود؟
همواره در سیاست و موارد مرتبط با آن در هر مساله‌ای ممکن است برخی اشتباهات رخ دهد اما این مساله از اهمیت بیشتری برخوردار است که این اشتباهات اصلاح شود. همواره ممکن است نقص‌هایی وجود داشته باشد که باید در مسیر رو به جلو این نقص‌ها برطرف شود. همواره اولویت ایران در نوع رفتار خود با کردستان و اقلیم کردستان این بوده است که با یکدیگر همکاری داشته باشند و یک امنیت پایدار را با همکاری یکدیگر ایجاد کنند. مشخصا باید بررسی شود و اگر نقصی وجود دارد باید برطرف شود.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.