2021/09/21
۱۴۰۰ سه شنبه ۳۰ شهريور
تشکیل اتاق فکر با حضور بزرگان!
خانجانی: روحانی، لاریجانی، ناطق نوری و خاتمی اتاق فکر تشکیل دهند ؛

تشکیل اتاق فکر با حضور بزرگان!

مطهــــره شفیـــعی:«اتاق فکری با حضور روحانی، لاریجانی، ناطق نوری و خاتمی تشکیل دهید.» تشکیل اتاق فکر موضوعی است که همواره بر آن تاکید می‌شود و این بار جهانبخش خانجانی عضو ارشد حزب کارگزاران به طرح آن پرداخت.

آرمان ملی آنلاین -او توضیح داده است:« شما هنگامی که اتاق فکر منطقی نداشته باشید و در مسائل کلان کشور ورود نکنید طبیعی است آن حلقه‌ای که جزم‌اندیش، تندخو، رادیکال و غیرتوسعه‌یافته است نظرات مشورتی خودش را به رهبری منتقل می‌کند. در همین قضیه واردات واکسن نگاه کنید طبیعتایک گروه غیرمعقول و غیرتوسعه‌یافته گزارش‌هایی را به رهبری دادند که سبب شد رهبری یک تصمیمی را بگیرند و یک نظری را مطرح کنند اما اگر یک جریان اندیشه ورزی و دوراندیشی که جامع به اطراف می‌نگرد و قوی‌تر فکر می‌کند و به آینده کشور توجه دارد بتواند نظراتش را به رهبری نظام و یا حاکمیت منتقل کند قطع به یقین این تعارضات کاهش پیدا خواهد کرد.» خانجانی معتقد است: « فراموش نکنیم همه این جریانات سیاسی خاستگاهشان از بطن انقلاب اسلامی است و به راحتی می‌توانند در کنار هم قرار بگیرند و گفت‌وگو کنند؛ آفت این جدایی‌ها عدم گفت‌وگو است.» آیت‌ا... هاشمی شاخص ترین چهره‌ای بود  که همواره به حل مشکلات از طریق گفت‌وگو و هم اندیشی اعتقاد داشت. در خاطرات ایشان بارها به تصمیم‌گیری پس از مشورت با صاحب‌نظران اشاره شده است. پس از او علی اکبر ناطق نوری است که چنین رویه‌ای را انتخاب کرده و گعده‌ها و جلسات او با اعتدالیون دو جناح سبب حل بسیاری ازمشکلات شده است.
  از هاشمی تا لاریجانی
بارهـــا بـــه اثبات رسیـــده وقتی بـزرگان و تاثیرگذاران جریان‌های سیاسی در فضایی دور از تنش و مجادله به دور یک میز نشستند و صحبت کردند، گره‌های زیادی از مشکلات کشور گشوده شده است. دلیل این موفقیت کنار گذاشتن علایق و وابستگی‌های سیاسی و محور قرار دادن منافع و مصالح ملی بوده است. بزرگانی در کشور بودند که سعی داشتند تا تاثیرگذاران را به دور یک میز جمع کنند. آیت‌ا... هاشمی یکی از این چهره‌های تاثیرگذار بود که سعی داشت بزرگان را به دور یک میز جمع کند. برای ایشان علقه سیاسی در درجه نخست اهمیت قرار نداشت و معتقد بودند که چپ و راست یا اصلاح طلب و اصولگرا باید در کنار هم به فکر سازندگی در کشور و جلب رضایت مردم باشند. برای اثبات این ادعا لازم است ترکیب کابینه پنجم و سلایق متفاوت وزرا مورد بررسی قرار گیرد. در آن کابینه از سید محمدخاتمی به عنوان وزیر ارشاد حضور داشت تا فلاحیان در قامت وزیر اطلاعات. دولت ششم آیت‌ا... هاشمی تغییرات زیادی نسبت به دولت پنجم نداشت چرا که رئیس جمهور وقت شرط موفقیت را درثبات کابینه می‌دانست و تمایل نداشت با تغییر افراد سبب حاشیه‌سازی مخالفان شود. آیت‌ا... هاشمی نه تنها در دولت بلکه در هر جایگاهی که حضور داشت، اصل را بر استفاده از دیدگاه‌ها و نظرات همه سلایق گذاشته بود و جلسات خصوصی با بزرگان و صاحب‌نظران داشت که زمان‌بندی مشخصی داشتند.  ناطق نوری هم مانند آیت‌ا... هاشمی به تصمیم‌گیری براساس نظر جمع اعتقاد دارد و سال‌هاست منزل او در لواسان به محل بحث و مشورت سیاسیون با سابقه تبدیل شده است. میزان تاثیرگذاری گعده‌های ناطق نوری به حدی است که دلواپسان در هنگامه هر انتخابات به داستان‌سرایی درباره آن می پردازند. ناطق نوری از جمله شخصیت‌هایی است که بارها پیشنهاد تشکیل اتاق فکر را ارائه کرده است مانند تیر 96 که گفت: « یکی از گزینه‌های مناسب برای خروج از وضعیت افول احزاب، تشکیل اتاق فکر برای بررسی مشکلات موجود و جذب نیروهای جدید و خوشفکر است.» سیدمحمد خاتمی هم سال‌هاست جلساتی را با حضور مقامات سابق و فعلی برگزار می‌کند که در آن جلسات به آسیب‌شناسی وضعیت کشور پرداخته و پس از آن به ارائه راهکار می‌پردازند، مانند شورای سیاستگذاری و.... لاریجانی اما تصور نمی‌شود جلساتی مانند ناطق نوری و خاتمی داشته باشد چرا که جایگاه او تا پیش از این به نحوی نبود که بتواند چنین جلساتی را برگزار کند و مورد هجمه قرار می‌گرفت . اگر این اتاق فکر تشکیل شود لاریجانی جدیدترین عضو آن است چرا که پیش از این جلسات زیادی میان ناطق نوری، روحانی و خاتمی تشکیل و تصمیماتی گرفته شده بود که واضح‌ترین آن کاندیداشدن روحانی برای انتخابات ریاست جمهوری 92 و 96 است. درنهایت حسن روحانی است که به‌نظر می‌رسد خاطره خوبی از تشکیل اتاق فکر و... نداشته باشد که علت آن  مربوط به سال‌های قبل است؛ سال‌هایی که مجمع عقلا راه‌اندازی و سپس منحل شد. این مجمع در مجلس دوم از سوی روحانی راه‌اندازی شد . او می‌گوید: «در مجلس دوم با طیف بندی راست و چپ، فراکسیونی تشکیل دادم که به جلسه عقلا معروف شده بود. همه صاحب نظران طیف راست و چپ در آن فراکسیون جمع می‌شدند. همه آنها که به عنوان چهره‌های شاخص بودند حضور داشتند. مثل آیت‌ا... موحدی‌کرمانی، آیت‌ا... انواری از یک سو و جناب آقای‌اسدا... بیات و رئیس مجلس ششم از سوی دیگر حضور داشتند.» این مجمع پایان مورد انتظار روحانی را نداشت.

 

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.