2022/01/19
۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۹ دي
 • تامین مالی ۱۰ هزار میلیارد ریالی پتروشیمی بوشهر از طریق بورس انرژی ایران

  تامین مالی ۱۰ هزار میلیارد ریالی پتروشیمی بوشهر از طریق بورس انرژی ایران

  در معاملات امروز ۲۷ دی‌ماه ۱۴۰۰در بورس انرژی ایران، شركت «پتروشیمی بوشهر» در نماد«سمتا ۰۲۳» با انتشار اوراق سلف موازی استاندارد متانول اقدام به تامین مالی به مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال کرد و به این ترتیب بازار مشتقه بورس انرژی ایران میزبان عرضه ۱۱۳ هزار و ۴۷۴ قرارداد سلف موازی استاندارد متانول بود.
 • عرضه املاک شهرداری تهران به زودی در بورس کالا

  عرضه املاک شهرداری تهران به زودی در بورس کالا

  معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران در نشستی با حضور رئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران، مدیر عامل شرکت پیام رسا، مدیر کل دفتر برنامه ریزی و هماهنگی امور اقتصادی شهرداری تهران و مدیر عامل سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران، روند عرضه املاک شهرداری تهران در بورس کالای ایران را تشریح کرد.
 • ماموریت بورس کالا برای تقویت اقتصاد رقابتی

  ماموریت بورس کالا برای تقویت اقتصاد رقابتی

  دبیرکل انجمن اقتصاددانان با بیان اینکه تبادل اطلاعات در بورس کالا به ‌صورت شفاف‌تر و کشف قیمت نیز براساس عملکرد مکانیسم بازار و در فضایی رقابتی انجام می‌شود، گفت: انجام مبادلات در این بازار به دلیل حذف واسطه‌ها، شفافیت و قانونمندی به‌شدت در کاهش هزینه معاملات اثرگذار است.
 • مأموریت بورس کالا برای تقویت اقتصاد رقابتی

  مأموریت بورس کالا برای تقویت اقتصاد رقابتی

  بورس کالا به عنوان یکی از ارکان بازار سرمایه، بستری است که تبادل اطلاعات در آن به ‌صورت شفاف‌تر و کشف قیمت نیز براساس عملکرد مکانیسم بازار و در فضایی رقابتی انجام می شود؛ ضمن آنکه طبق ارزیابی دبیرکل انجمن اقتصاددانان ایران، رشد مبادلات در بورس کالا به دلیل حذف واسطه‌ها، شفافیت و قانونمندی به شدت در کاهش هزینه معاملات اثر گذار است.
 • آرامش ادامه دار بازار سیمان به کمک بورس کالا

  آرامش ادامه دار بازار سیمان به کمک بورس کالا

  مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با اجرای برنامه‌ها و پروژه‌های فوری وزارت صنعت درخصوص تنظیم بازار کالاهای پایه‌ای، شاهد ثبات قیمت‌ها در بازار سیمان هستیم و مشکل خاصی در تنظیم بازار سیمان وجود ندارد.
 • ابلاغ دستورالعمل معاملات آتی به بورس انرژی ایران

  ابلاغ دستورالعمل معاملات آتی به بورس انرژی ایران

  هیئت ‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار دستورالعمل اجرایی معاملات بازار آتی در بورس انرژی ایران را تصویب کرد تا از این رهگذر سرمایه‌گذاران امکان معامله روی ابزارهای مالی در حوزه حامل‌های انرژی را داشته‌ باشند.
 • خودروهای سازمان اموال تملیکی در بورس کالا عرضه می شود

  خودروهای سازمان اموال تملیکی در بورس کالا عرضه می شود

  معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران از عرضه خودروهای خارجی در بورس کالا تا پایان سال خبر داد و گفت: منظور از خودروهای خارجی همان خودروهای در اختیار سازمان اموال تملیکی است.
 • ورود کل کالاهای پایه به بورس/ قیمت ها در بازار فولاد منطقی شد

  ورود کل کالاهای پایه به بورس/ قیمت ها در بازار فولاد منطقی شد

  قائم مقام وزیر صمت با بیان اینکه ورود کل کالاهای پایه از جمله حوزه پتروشیمی به بورس در حال عملیاتی شدن است، گفت: ورود فولاد به بازار منجر به ایجاد ثبات و قیمت های منطقی تر در این بازار شد.
 • بورس کالا به رقابت منفی در صنعت سیمان پایان داده است

  بورس کالا به رقابت منفی در صنعت سیمان پایان داده است

  دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: عرضه سیمان در بورس کالا باعث شفافیت و مشخص شدن قیمت و خریداران شده است همچنین کارخانجات سیمان به صورت نقدی پول خود را دریافت می‌کنند و دیگر رقابت منفی وجود ندارد و از این طریق در بورس کالا دلالی‌ها نیز کاهش پیدا کرده است.
 • کلیه کالاهای صنعتی و معدنی راهی بورس کالا شود

  کلیه کالاهای صنعتی و معدنی راهی بورس کالا شود

  محمدرضا پورابراهیمی می گوید: پیشنهاد ما به دولت و وزارت صمت این است که کلیه محصولات صنعتی و معدنی ظرف بازه زمانی مشخص، فرآیند پذیرش را در بورس کالا انجام دهند و ابزارهایی نظیر گواهی سپرده و آتی بر روی آنها تعریف شوند، زیرا توسعه اقتصاد از این بسترهای بازار سرمایه به راحتی قابل انجام است.
 • عرضه املاک مازاد دولت به‌زودی در بورس کالا کلید می‌خورد/۳۴ ملک در فهرست پذیرش بورس

  عرضه املاک مازاد دولت به‌زودی در بورس کالا کلید می‌خورد/۳۴ ملک در فهرست پذیرش بورس

  معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران با بیان اینکه طبق پیگیری‌های انجام شده از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی، ۳۸۳ مورد از املاک مازاد دولت شناسایی شده است، گفت: ۳۴ ملک مازاد دولت در حال طی کردن مراحل پذیرش هستند و در هفته‌های آتی عرضه آن ها بر تابلوی بورس کالا انجام خواهد شد.
 • آمادگی بورس کالا برای میزبانی از کل محصولات زنجیره فولاد

  آمادگی بورس کالا برای میزبانی از کل محصولات زنجیره فولاد

  مدیرعامل بورس کالای ایران با اشاره به ثبت رکوردهای معاملاتی بورس کالا در سال ۱۴۰۰، ورود کل محصولات زنجیره فولاد و توسعه ابزارهای مالی همچون گواهی سپرده کالایی، قراردادهای آتی و قراردادهای بلندمدت را از جمله برنامه های در دست اجرای این بورس اعلام کرد.
 • معاملات آتی مس در بورس کالا آغاز شد

  معاملات آتی مس در بورس کالا آغاز شد

  از ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه امروز قرارداد آتی مس کاتد با سررسید بهمن ماه ۱۴۰۰ در بورس کالای ایران آغاز شد و نخستین معامله آتی فلز سرخ با قیمت ۲ میلیون و ۴۵۱ هزار ریال به ازای هر کیلوگرم به ثبت رسید.
 • تمام محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه می شود

  تمام محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه می شود

  روح الله عباس پور سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: تولید کنونی فولاد در کشور حدود ۳۰ میلیون تن و مصرف داخلی ۱۵ میلیون تن است که در دولت قبل تنها ۲۰ درصد از تولید داخل در بورس کالا عرضه می‌شد، از این رو نابسامانی بازار فولاد موجب شد که کمیسیون صنایع و معادن مجلس طرحی را تدوین کند که به موجب آن، عرضه تمامی محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا انجام خواهد گرفت.
 • زیرساخت‌های فروش اموال دولتی در بورس کالا مهیاست

  زیرساخت‌های فروش اموال دولتی در بورس کالا مهیاست

  اموال مازاد دولت، بخشی از حقوق ملت است و باید برای خود مردم و کشور هزینه شود اما این حق، گاه در فرآیند واگذاری با شیوه های سنتی و غیرشفاف، پایمال می‌شود. کارشناسان در این زمینه، روش سنتی و دستی مزایده‌ها را زمینه بروز مشکلاتی عنوان می کنند که قابل نظارت و برخورد نبوده است. اما به تازگی بر لزوم عرضه اموال و املاک مازاد نهادهای عمومی و دولتی و بانک ها از طریق بورس کالا براساس مصوبات قانونی از سوی دولت مطرح شده تا امیدها برای فروش حجم بالای اموال دولتی این بار به شیوه ای شفاف و بر تابلوی بورس کالا، زنده شود.
 • بورس کالای مشترک ایران و سوریه راه‌اندازی می‌شود/ تاسیس دفتر بورس کالای ایران در دمشق

  بورس کالای مشترک ایران و سوریه راه‌اندازی می‌شود/ تاسیس دفتر بورس کالای ایران در دمشق

  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: طبق مذاکرات انجام شده قرار است بورس کالای مشترک ایران و سوریه با همکاری مراجع ذیربط در دو کشور تاسیس و راه اندازی شود.
 • اقدام فوری برای عرضه خودروهای سازمان اموال تملیکی در بورس کالا

  اقدام فوری برای عرضه خودروهای سازمان اموال تملیکی در بورس کالا

  در پی نامه رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به وزیر اقتصاد در خصوص آمادگی بورس کالای ایران جهت عرضه خودروهای سازمان اموال تملیکی، احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در دستوری به سرپرست سازمان اموال تملیکی اعلام کرد که در این زمینه «اقدام فوری و مقدمات قانونی» انجام شود.
 • زیرساخت های بورس کالا آماده احیای بازار کالایی کشور است

  زیرساخت های بورس کالا آماده احیای بازار کالایی کشور است

  عباسعلی حقانی نسب کارشناس ارشد اقتصادی گفت: در تمامی دنیا برای ایجاد شفافیت در عرضه و تقاضای یک کالا و همینطور مدیریت ریسک و تنظیم برنامه تولید و فروش در میان فروشندگان یا خریداران کالا از ابزارهای موجود در بورس کالا استفاده می شود که این زیرساخت ها طی سال های گذشته در بورس کالای ایران به منظور ایجاد تحول اقتصادی و احیای بازار کالایی کشور شکل گرفته است.
 • تسهیل دسترسی خریداران خرد به سیمان

  تسهیل دسترسی خریداران خرد به سیمان

  معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران گفت: خریداران خرد سیمان می‌توانند با داشتن کد بورسی، سیمان مورد نیازشان را بدون مراجعه حضوری به کارگزاری ها و به صورت آنلاین خریداری کنند.
 • قیمت‌گذاری‌ها در بورس حذف می‌شود

  قیمت‌گذاری‌ها در بورس حذف می‌شود

  وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: برنامه ما پیش بینی پذیر کردن اقتصاد و حذف قیمت‌گذاری‌های مضر به بازار در صنایع بورسی است و به زودی خبر تغییر نظام قیمت‌گذاری خودرو توسط وزارت صمت منتشر خواهد شد.