2021/07/30
۱۴۰۰ جمعه ۸ مرداد
 • مجلس خواستار عرضه کل سیمان در بورس کالا/ سیستم توزیع سیمان به شدت بیمار است

  مجلس خواستار عرضه کل سیمان در بورس کالا/ سیستم توزیع سیمان به شدت بیمار است

  سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مجلس معتقد است که باید تمامی سیمان تولید شده در بورس کالا عرضه شود نه آنکه عرضه‌ای که به تازگی آغاز شده و معادل ۱۰ درصد تولید نیز نمی‌شود را به بهانه‌های مختلف از بازار رقابتی بورس، خارج کنیم.
 • بورس کالا به انحصار خرید سیمان پایان داد/ تعداد مشتریان سیمان آبیک از ۲۰ نفر در بازار به ۶۰۰ نفر در بورس رسید

  بورس کالا به انحصار خرید سیمان پایان داد/ تعداد مشتریان سیمان آبیک از ۲۰ نفر در بازار به ۶۰۰ نفر در بورس رسید

  حمید فرمانی، مدیرعامل شرکت سیمان آبیک به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده سیمان کشور گفت: سیمان آبیک تا پیش از بورسی شدن سیمان، ۲۰ مشتری در بازار داشت اما اکنون، تعداد مشتری‌ها به ۶۰۰ نفر افزایش یافته و در بورس، متقاضی خرید ۱۰ تنی هم می‌تواند به‌راحتی نیاز خود را به‌طور مستقیم تأمین کند؛ این اتفاق به معنای پایان انحصار خرید سیمان در کشور است.
 • راه‌اندازی چند بورس کالا در کشور امکان‌پذیر نیست

  راه‌اندازی چند بورس کالا در کشور امکان‌پذیر نیست

  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: پیشنهاد برای راه اندازی چندین بورس کالا در کشور به هیچ عنوان قابلیت اجرا ندارد، زیرا باعث کاهش عمق معاملات، امکان انحراف بازار، دستکاری قیمت‌ها و چند نرخی شدن کالاها می‌شود و به نوعی به معنای فرصت دادن به رانت‌خواران برای نفوذ در بازار است.
 • دلایل لغو معاملات شمش فولاد و لزوم رشد عرضه های سلف فولاد و سیمان

  دلایل لغو معاملات شمش فولاد و لزوم رشد عرضه های سلف فولاد و سیمان

  سید جواد جهرمی در خصوص لغو معاملات شمش فولاد در دو هفته گذشته، شرایط معاملات فولاد و سیمان و راهکارهای بازگشت آرامش و تعادل به بازار توضیحاتی ارایه داد که در ادامه می خوانید.
 • اثرات قطع برق بر معاملات فولاد بورس کالا اعلام شد/ ۲ پیشنهاد برای بهبود اوضاع بازار

  اثرات قطع برق بر معاملات فولاد بورس کالا اعلام شد/ ۲ پیشنهاد برای بهبود اوضاع بازار

  حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران امروز در نامه دیگری به اسداله کشاورز معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به شرایط بازار فولاد و کاهش عرضه شمش فولاد پیرو مشکلات موجود و قطع برق واحدهای تولیدی، پیشنهادات بورس کالا در جهت بهبود اوضاع بازار را مطرح کرد؛ «برنامه ریزی شرکت ها نسبت به عرضه داخلی در قالب فروش سلف با توجه به وضعیت تولید و موجودی انبار شرکت ها» و «امکان تجمیع عرضه ها به صورت دو هفته یکبار با تناژ مناسب به جای عرضه هفتگی تا زمان پایداری تولید» دو ‌پیشنهاد مشخص بورس کالا برای بهبود شرایط بازار فولاد است.
 • قراردادهای بلندمدت فروش محصولات پتروشیمی در بورس کالا کلید خورد

  قراردادهای بلندمدت فروش محصولات پتروشیمی در بورس کالا کلید خورد

  لحظاتی قبل برای نخستین بار قرارداد بلندمدت فروش محصولات پتروشیمی با معامله ۱۵۰۰ تن پلی وینیل کلراید s۶۵ (پی وی سی) شرکت پتروشیمی غدیر در قالب قرارداد کشف پریمیوم در بورس کالا کلید خورد تا یک امکان جدید برای فعالان صنعت پتروشیمی از مسیر بورس کالای ایران فراهم شود.
 • آغاز فصلی تازه از معامله محصولات پتروشیمی در بورس کالا

  آغاز فصلی تازه از معامله محصولات پتروشیمی در بورس کالا

  رئیس دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی گفت: نخستین قرارداد بلندمدت فروش محصولات پتروشیمی در بورس کالا در قالب کشف پریمیوم و اعتباری محصول پی وی سی (PVC) آغازگر فصل جدیدی از معامله ها در بورس کالا است. محمد متقی معتقد است، قرارداد بلندمدت فروش محصولات پتروشیمی در بورس کالا شروع تازه ای خواهد بود بر کاهش ریسک تولید و تامین امنیت در سمت عرضه و تقاضا و یک ابزار جدید در بازار که باعث رونق معاملات خواهد شد.
 • پذیرش 10.000 تن، تولید«آرتاویل تایر» جهت عرضه در بورس کالا

  پذیرش 10.000 تن، تولید«آرتاویل تایر» جهت عرضه در بورس کالا

  پذیرش کالای تایر خودرو به مقدار 10.000 تن، تولید شرکت مجتمع صنعتی آرتاویل تایر جهت عرضه در بورس کالای ایران لاستیک پرس، تصویب شد .
 • ۴ تایر ساز کشور وارد بورس کالا شده اند

  ۴ تایر ساز کشور وارد بورس کالا شده اند

  مدیرعامل گروه صنعتی بارز گفت : بارز اولین تایرسازی است که دو ماه پیش وارد بورس کالا شد. پس از بارز یزد تایر و آرتاویل تایر با یک هفته تاخیر وارد شدند.
 • زخم کاری قیمت گذاری بر پیکر اقتصاد در حال ترمیم است

  زخم کاری قیمت گذاری بر پیکر اقتصاد در حال ترمیم است

  علیرضا عسگری مارانی، کارشناس خبره بازار سرمایه معقتد است که تجربه دهه‌های اخیر اقتصاد ایران در اجرای قیمت گذاری دستوری باعث شده تا بورس کالا به بستر اصلی مبادلات کالاهای مهم و مواد اولیه مبدل شود که روند پرسرعت ورود کالاهای جدید به این بورس بیانگر اثبات ناکارآمدی قیمت گذاری در میان بسیاری از مسوولان و سیاست گذاران است و می توان گفت این زخم کهنه و کاری بر پیکیر اقتصاد با اعتماد به مکانیزم بورس کالا در حال ترمیم است.
 • فولاد مباركه با رأی حداكثری دو سال دیگر عضو هیئت‌مدیره بورس كالای ایران شد

  فولاد مباركه با رأی حداكثری دو سال دیگر عضو هیئت‌مدیره بورس كالای ایران شد

  در انتخابات هیئت‌مدیره شرکت بورس کالای ایران که در مجمع عمومی عادی سالیانه این شرکت انجام شد، شرکت فولاد مبارکه با کسب اکثریت آرا به یکی از کرسی‌های ارزشمند هیئت‌مدیره بورس کالای ایران تا 2 سال آینده دست یافت.
 • ایستادگی مقابل دلالان سیمان لذت بخش است/ حذف رانت چند هزار میلیارد تومانی با عرضه سیمان در بورس کالا

  ایستادگی مقابل دلالان سیمان لذت بخش است/ حذف رانت چند هزار میلیارد تومانی با عرضه سیمان در بورس کالا

  محمد رضوانی‌فر مدیرعامل شستا اعلام کرد که هیچ چیز به اندازه حذف رانت چند هزار میلیارد تومانی دلال‌ها به واسطه استقرار سامانه سیمان یاب و عرضه سیمان در بورس کالا لذت بخش نیست. پیش از این مدیرعامل شستا در مراسم آیین راه اندازی رسمی معاملات سیمان در بورس کالا گفته بود: در مسیر شفافیت و ورود کالاها به بورس کالا با افرادی مواجه هستیم که با پول خرج کردن در تریبون های رسمی و غیر رسمی هیاهو ایجاد کرده و موضوعات خلافی را مطرح می کنند، در این زمینه انتظار داریم با ورود دستگاه قضا، با مخالفان شفافیت اقتصادی برخورد قاطع شود.
 • معاملات مشتقه در روزهای پنجشنبه تا پایان مرداد ماه ۱۴۰۰ برگزار نمی شود

  معاملات مشتقه در روزهای پنجشنبه تا پایان مرداد ماه ۱۴۰۰ برگزار نمی شود

  مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه ای از عدم برگزاری جلسات معاملات قراردادهای مشتقه در روزهای پنجشنبه تا پایان مرداد ماه ۱۴۰۰ خبر داد.
 • ریزش معماری قیمت گذاری دستوری/ آرامش بازار سیمان در آغوش بورس کالا

  ریزش معماری قیمت گذاری دستوری/ آرامش بازار سیمان در آغوش بورس کالا

  علی محمد بُد کارشناس صنعت سیمان می گوید که با توجه به رشد دو برابری هزینه حمل‌ونقل در سال گذشته، خروج سیمان از نظام قیمت گذاری و عرضه این محصول در بورس کالای ایران امری ضروری برای احیای این صنعت بود که خوشبختانه با روند مطلوب معاملات، فعالانی که سال ها به معاملات سنتی نقد و نسیه بازار عادت کرده و مخالف بورسی شدن سیمان بودند امروز به صف موافقان عرضه در بورس پیوسته اند.
 • بورس کالا نقطه عطف حمایت از بازار و تولید/ قیمت گذاری دستوری در دولت آینده گوشه گیر می شود؟

  بورس کالا نقطه عطف حمایت از بازار و تولید/ قیمت گذاری دستوری در دولت آینده گوشه گیر می شود؟

  حسین حاتمی نماینده مجلس پیش بینی می کند که در دولت سیزدهم شاهد توسعه بیشتر بازار سرمایه و به خصوص بورس کالا باشیم به طوریکه فضای دولت آینده مبتنی بر توسعه مناسبات تولیدکنندگان و مصرف کنندگان کالاها در بورس کالا خواهد بود تا با رویکردی تجربه شده براساس شیوه‌های علمی، شفافیتی کامل در مبادلات کالایی کشور حکمفرما شود.
 • موافقت سهامداران با افزایش ١٠٠درصدی سرمایه بورس کالا/ اعضای جدید هیات مدیره مشخص شدند

  موافقت سهامداران با افزایش ١٠٠درصدی سرمایه بورس کالا/ اعضای جدید هیات مدیره مشخص شدند

  مجمع عمومی عادی سالیانه و فوق العاده بورس کالای ایران در حالی صبح روز جاری ۱۴۰۰.۰۴.۱۳ در محل سالن همایش های رازی برگزار شد که سهامداران با رأی اکثریت، عملکرد این شرکت را مورد تایید قرار دادند و تقسیم سود ۱۵۰ ریالی و افزایش ۱۰۰ درصدی سرمایه شرکت را به تصویب رساندند؛ همچنین در این مجمع اعضای جدید هیات مدیره بورس کالا از سوی سهامداران انتخاب شدند.
 • دستاوردهای سال ٩٩ و برنامه های امسال بورس کالا/ بازار مشتقه با معاملات آتی واحدهای صندوق طلا اوج می گیرد

  دستاوردهای سال ٩٩ و برنامه های امسال بورس کالا/ بازار مشتقه با معاملات آتی واحدهای صندوق طلا اوج می گیرد

  مجمع عمومی عادی سالانه بورس کالای ایران صبح امروز با حضور اکثریت سهامداران این شرکت برگزار شد و مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران علاوه بر تشریح دستاوردهای سال ۹۹، اهم برنامه های این بورس در سال ۱۴۰۰ را تشریح کرد.
 • بورس کالا با جدیت راه اندازی مجدد قرارداد آتی سکه را پیگیری کند

  بورس کالا با جدیت راه اندازی مجدد قرارداد آتی سکه را پیگیری کند

  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم آیین افتتاح معاملات آتی واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری طلا و معاملات سیمان در بورس کالا گفت: از بورس کالا می خواهم علاوه بر توسعه بازار مشتقه و ورود دارایی های جدید، با جدیت راه اندازی مجدد قرارداد آتی سکه را پیگیری کند.
 • نقش ویژه مخالفت ارکان بازار سرمایه با قیمت گذاری دستوری در توسعه معاملات بورس کالا

  نقش ویژه مخالفت ارکان بازار سرمایه با قیمت گذاری دستوری در توسعه معاملات بورس کالا

  مدیرعامل بورس کالای ایران با اشاره به روند توسعه معاملات کالاها در بورس کالا از جمله ورود سیمان طی سه ماه سال جاری گفت: بخشی از توسعه معاملات بورس کالا و ورود کالاهای جدید، مرهون حمایت های ارکان بازار سرمایه در مخالفت با قیمت گذاری دستوری بوده است به طوریکه امروز حجم معاملات سیمان از مرز یک میلیون تن در یک ماه گذشته عبور کرد و در سه ماهه امسال نیز در آماری قابل توجه حجم معاملات از ١٠ میلیون و ٦٠٠ هزار تن گذشته است.
 • کشف قیمت‌ در بورس کالا حرکت در جاده اقتصاد جهانی است

  کشف قیمت‌ در بورس کالا حرکت در جاده اقتصاد جهانی است

  چندماهی است که عرضه محصولات معدنی همچون سنگ آهن، کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی در بورس کالای ایران آغاز شده تا سبد عرضه محصولات زنجیره تولید فولاد در بورس تکمیل شود. در این زمینه غلامرضا شافعی وزیر اسبق صنایع و معادن ایران معتقد است که سازوکار بورس کالا، بازار کالای کشور را در مسیر یک ساختار جهانی یعنی کشف قیمت ها براساس عرضه و تقاضا قرار داده که این رویه به سود تولید کشور و سهامداران شرکت های تولیدی خواهد بود.