2021/10/17
۱۴۰۰ يکشنبه ۲۵ مهر
 • خواستگاران سهام سیمانی افزایش می یابد

  خواستگاران سهام سیمانی افزایش می یابد

  مدیرعامل کارگزاری مهرآفرین گفت: با ابلاغ ممنوعیت عرضه و خرید سیمان خارج از بورس کالا و عرضه های گسترده این شرکت ها در بورس و پایان قیمت گذاری دستوری، صنعت سیمان در بورس اوراق بهادار با ارزش بازاری برابر با ۸۵ هزار میلیارد تومان که دو درصد از ارزش کل بازار را در اختیار دارد، به روزهای اوج خود بازخواهد گشت و پیش بینی می شود خواستگاران سهم‌های سیمانی در بورس افزایش قابل‌توجهی یابد.
 • فرار سیمان از تله قیمت گذاری دستوری/تعادل بازار سیمان گواه ظرفیت بالای بورس کالاست

  فرار سیمان از تله قیمت گذاری دستوری/تعادل بازار سیمان گواه ظرفیت بالای بورس کالاست

  عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با تقویت عرضه بورسی سیمان در هفته های گذشته، شاهد بازگشت تعادل به بازار و حتی نزدیک شدن قیمت سیمان به نرخ های منطقی و قبل از قطعی برق هستیم؛ موضوع مهم اینجاست که برخلاف رویه های قبلی این بار به جای قیمت مصوب و دستوری برای سیمان از مکانیسم بورس کالا بهره گرفته شد تا بار دیگر اثبات شود می توان بدون دستور به قیمت ها اما با تنظیم عرضه و تقاضا در بورس، بازارها را متعادل کرد.
 • کل فولاد کشور در بورس کالا عرضه می شود

  کل فولاد کشور در بورس کالا عرضه می شود

  روح الله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس خبر داد که براساس جلسات برگزار شده میان وزیر صمت و کمیسیون صنایع مجلس، تمامی فولاد تولیدی کشور به منظور ایجاد شفافیت در مبادلات و تنظیم بهینه بازار به دور از شیوه های دستوری در بورس کالا عرضه می شود.
 • تاثیر مهم بورس کالا در شفاف‌سازی صنعت و بازار سیمان

  تاثیر مهم بورس کالا در شفاف‌سازی صنعت و بازار سیمان

  عباس صفایی زاده مدیر عامل شرکت سیمان مند دشتی گفت: بورس کالا نقش مهم و تاثیرگذاری در شفاف سازی در صنعت و بازار سیمان دارد.
 • نقش کلیدی بورس کالا در رشد چند برابری تولید فولاد و پتروشیمی

  نقش کلیدی بورس کالا در رشد چند برابری تولید فولاد و پتروشیمی

  حسین محمودی‌اصل کارشناس اقتصادی با بیان اینکه بورس کالا، بستری کاملا رقابتی و شفاف است می گوید: رانت، ناشی از قیمت‌گذاری دستوری است که این رویکرد با ایجاد دو نرخی در بازار، بسیاری از افراد را به خرید کالای ارزان (دستوری) و البته فروش گران در بازار ترغیب می کند. اما در رویکرد رقابتی، شرایط متفاوت است و برای مثال رشد دو تا سه برابری تولیدات در حوزه فولاد و پتروشیمی طی سال های اخیر به دلیل خروج این صنایع از قیمت گذاری دستوری و واگذاری روند معاملات به بورس کالا بوده که در این صنایع رقابت و شفافیت ایجاد کرده است.
 • مخالفت کمیسیون اقتصادی مجلس با قیمت گذاری دستوری فولاد و سیمان

  مخالفت کمیسیون اقتصادی مجلس با قیمت گذاری دستوری فولاد و سیمان

  سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در نقد مواضع اخیر برخی افراد مبنی بر ضرورت تثبیت قیمت سیمان و فولاد گفت: اگر منظور این افراد، بازگشت به قیمت‌گذاری و ورود دولت به بازار سیمان به شکل سیاست‌گذاری دستوری است، کمیسیون اقتصادی مجلس مخالف این دیدگاه و سخنان است.
 • اعلام جزییات خرید و فروش برنج در بورس کالا/ با کد سهامداری برنج معامله کنید

  اعلام جزییات خرید و فروش برنج در بورس کالا/ با کد سهامداری برنج معامله کنید

  مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالا گفت: معاملات گواهی سپرده کالایی برنج در بورس کالا آغاز شده و کشاورزان و مصرف کنندگان می توانند بدون واسطه اقدام به معامله برنج کنند.
 • شرکت‌های سیمانی زیربار قیمت‌گذاری دستوری نمی‌روند/ بهترین روش برای تعیین قیمت بورس کالاست

  شرکت‌های سیمانی زیربار قیمت‌گذاری دستوری نمی‌روند/ بهترین روش برای تعیین قیمت بورس کالاست

  یك تولیدکننده سیمان گفت: بازگشت به قیمت‌گذاری دستوری علاوه بر نابودی صنعت، به معنای از دست رفتن سرمایه میلیون‌ها سهامداری است که سهام شرکت‌های سیمانی را خریداری کرده‌اند.
 • قطعی برق سیمان را گران کرد نه بورس/ عده‌ای ناانصاف پشت کم‌کاری‌ها مخفی شدند/ بورس کالا نبود مردم هنوز سیمان ۱۰۰ هزار تومانی می‌خریدند

  قطعی برق سیمان را گران کرد نه بورس/ عده‌ای ناانصاف پشت کم‌کاری‌ها مخفی شدند/ بورس کالا نبود مردم هنوز سیمان ۱۰۰ هزار تومانی می‌خریدند

  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: به جرات می‌توانم بگویم اگر سیمان وارد بورس کالا نشده بود هنوز هم مردم مجبور بودند سیمان 100 هزار تومانی خریداری کنند و این خدمت بورس به صنعت سیمان و رفاه مصرف‌کنندگان بود که توانست این موضوع را ساماندهی کند و به آن نظم ببخشد و آن را وارد مکانیسم درست و روشن کند.
 • قیمت گذاری دستوری قطعا به رانت و فساد ختم می شود

  قیمت گذاری دستوری قطعا به رانت و فساد ختم می شود

  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به جلسه کمیسیون مربوطه با وزیر صمت گفت: قیمت گذاری دستوری ایجاد رانت و فساد خواهد کرد و برخی موضوعات پیرامون قیمت گذاری دستوری که زمزمه آن به گوش می رسد به صراحت مورد بحث قرار گرفته چراکه اعتقاد ما این است که ساختار قانونی بازار سرمایه و بورس کالا در حوزه کشف قیمت های واقعی باید در دستور کار قرار گیرد.
 • قیمت گذاری دستوری تجربه‌ای تکراری و شکست خورده است

  قیمت گذاری دستوری تجربه‌ای تکراری و شکست خورده است

  مدیر عامل بورس کالای ایران بر لزوم پرهیز از قیمت گذاری دستوری به عنوان تجربه ای تکراری و شکست خورده تاکید کرد.
 • احراز هویت مشتریان سیمان در بورس کالا با کد سجام ابلاغ شد

  احراز هویت مشتریان سیمان در بورس کالا با کد سجام ابلاغ شد

  در پی الزام فروش کلیه محصولات سیمان در بورس کالا و در راستای پاسخ به نیاز عمومی مصرف کنندگان و تسهیل صدور کد معاملاتی، سازمان بورس و اوراق بهادار امکان استفاده بورس کالای ایران جهت احراز هویت مشتریان سیمان از اطلاعات اشخاصی که ثبت نام آن ها در سامانه سجام تکمیل شده را ابلاغ کرد.
 • بورس کالا بهترین مکان برای کشف قیمت فولاد و سیمان/ قیمت گذاری دستوری راهگشا نیست

  بورس کالا بهترین مکان برای کشف قیمت فولاد و سیمان/ قیمت گذاری دستوری راهگشا نیست

  در شرایطی که روز گذشته «علی نیکزاد»، نایب رییس مجلس از کاهش دستوری قیمت سیمان به نرخ ۲۵ هزار تومان و فولاد به ۱۰ هزار تومان طی هفته های آینده خبر داد، معاون وزیر صمت بهترین راهکار برای برون رفت از مشکلات فعلی صنایع مادری چون سیمان و فولاد را کشف قیمت این محصولات از طریق بازاری شفاف مانند بورس کالا به جای قیمت گذاری دستوری خواند.
 • پشت پرده مخالفت 2 گروه با عرضه سیمان در بورس/ رویای دلالان محقق نشد

  پشت پرده مخالفت 2 گروه با عرضه سیمان در بورس/ رویای دلالان محقق نشد

  مدیرعامل شرکت سیمان خاش با بیان اینکه تلاش برخی افراد برای خروج سیمان از بورس کالا با ابلاغیه وزارت صمت ناکام ماند، گفت: فعالان صنایع بتنی و تعاونی‌های مصالح‌فروشان به‌خصوص در تهران دو گروه اصلی مخالف عرضه سیمان در بورس کالا هستند.
 • بورس کالا به فضای مه آلود بازار سیمان پایان می دهد

  بورس کالا به فضای مه آلود بازار سیمان پایان می دهد

  یدالله صادقی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با اشاره به ابلاغیه وزارت صمت در خصوص عرضه کل سیمان کشور در بورس کالا گفت: بورس کالا زمینه ایجاد شفافیت و کشف قیمت منطقی محصولات از جمله سیمان را فراهم می کند به طوریکه به دلیل شفافیت آماری، امکان رفتارهای انحصارگرایانه برخی عرضه کنندگان به حداقل می رسد و آن ها باید متناسب با نیاز و تقاضای بازار اقدام به عرضه محصول در بورس کالا کنند.
 • صادرات پی وی سی پتروشیمی غدیر هم از بورس کالا آغاز شد/ رقابت ۶.۵ درصدی خریداران در تالار کیش

  صادرات پی وی سی پتروشیمی غدیر هم از بورس کالا آغاز شد/ رقابت ۶.۵ درصدی خریداران در تالار کیش

  ظهر روز چهارشنبه فروش صادراتی ۲۹۷۶ تن پلی وینیل کلراید (PVC) پتروشیمی غدیر در رقابت داغ خریداران از طریق رینگ صادراتی بورس کالای ایران کلید خورد؛ از نکات مهم آغاز صادرات پتروشیمی غدیر از بورس کالا، فرش قرمز خریداران در تالار کیش بود به طوریکه در برابر عرضه ۲۹۷۶ تنی، صف تقاضای ۷۴۴۰ تنی شکل گرفت و این محصول با رقابت ۶.۵۹ درصدی فروخته شد.
 • انتظار از دولت، اجرای مُر قانون در بازار کالا است/ رانتخواران به دنبال خروج سیمان از بورس کالا

  انتظار از دولت، اجرای مُر قانون در بازار کالا است/ رانتخواران به دنبال خروج سیمان از بورس کالا

  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این پرسش که پیشنهاد شما به دولت سیزدهم در حوزه تنظیم بازار چیست؟ گفت: پیشنهاد و تاکید مجلس به دولت جدید، اجرای مُر قانون است؛ وقتی برای ایجاد شفافیت و عدالت، محصولی وارد بورس کالا شد، آن محصول براساس قانون از شمول قیمت گذاری دولتی کنار می رود و فعالان بازار سرمایه نیز چیزی غیر از اجرای مر قانون نمی خواهند.
 • پوشش ریسک ساخت مسکن به زودی در بورس کالا اجرایی می‌شود/ فولاد و سیمان در راه ابزارهای مالی

  پوشش ریسک ساخت مسکن به زودی در بورس کالا اجرایی می‌شود/ فولاد و سیمان در راه ابزارهای مالی

  سخنگوی شورای نگهبان به تازگی از تصویب نهایی طرح جهش تولید مسکن از سوی شورای نگهبان خبر داده است که با توجه به تبصره ماده (۱۴) این قانون، باید وزارت امور اقتصادی و دارایی به منظور پوشش ریسک ساخت مسکن امکان پیش خرید و سایر ابزارهای پوشش ریسک خرید مصالح ساختمانی (صرفا فولاد و سیمان) را در بورس کالای ایران فراهم کند؛ این رویداد به معنای ورود گام به گام فولاد و سیمان کشور به بازار ابزارهای مالی بورس کالا است.
 • عرضه بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن سیمان در بورس کالا

  عرضه بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن سیمان در بورس کالا

  با اعلام آمادگی و درخواست عرضه بسیاری از شرکت های سیمانی، بالغ بر یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن سیمان برای روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده در بورس کالا عرضه می شود.